Nie zmienia wyglądu projektorów - robi je za to coraz lepsze - oto Epson EB-FH52
Czy to będzie lewy czy prawy narożnik? Górny czy dolny? Wszędzie ostrość jest taka sama. Dlatego dla widzów siedzących dalej kwestia czy oglądają prezentację w 4K czy FullHD będzie drugorzędna, a nawet z oglądając obraz bliska, jeśli materiał wejściowy będzie wysokiej jakości pochwalimy pracę projektora. Istotne jest również to, że na dzień dzisiejszy praktycznie nie spotyka się materiału 4K w zastosowaniach biznesowych.
Darmowe strony do pobierania filmów
Zaś korzystając z projektora w domu wciąż zdecydowana większość np. Ten potencjalny deficyt Epson rekompensuje nam wysoką jasnością.
Tym razem dostajemy lampę, która ma deklarowaną jasność ISO lumenów. A ponieważ jest to projektor 3LCD możemy liczyć na równie wysoką jasność zarówno dla bieli jak i kolorów. A wierność barw jest kluczowa nie tylko przy prezentacjach, ale także podczas oglądania filmów. Suwak, którym blokujemy wyświetlanie obrazu, a jednoczesnie chronimy optykę, gdy nie używamy projektora lub go przenosimy. Zastosowanie technologii 3LCD w tym przypadku rodzi pewne konsekwencje.
Czernie nie są tak ciemne jak by chciał tego miłośnik kina domowego. Nawet zastosowanie aktywnej przysłony, które poprawia sprawę, nie eliminuje problemu całkowicie. Czy jednak można nazywać to problemem? Podczas prezentacji biznesowych nie będziemy się tym pewnie przejmować, bo czytelność obrazu nawet w pomieszczeniu z niezasłoniętymi oknami, będzie wysoka.
W domu, jeśli zdecydujemy się ten projektor używać po godzinach, wysoka jasność zachęci ponownie do korzystania w warunkach bardziej imprezowych niż kinowego skupienia. Czyli przy włączonych lampach, a nawet za dnia, gdy słoneczko jeszcze świeci za oknami. Co więcej, EB-FH52 doskonale spisze się także jako własne, prywatne kino na tarasie, balkonie czy w ogrodzie Przyjrzyjmy się projektorowi z bliska. To konstrukcja klasyczna dla Epsonowych projektorów biznesowo-edukacyjnych, ale także niektórych typowo domowych. A zatem mamy niewielkie urządzenie, który waży około 3 kilogramów. Choć jest pomyślany jako sprzęt do pracy stacjonarnej, mobilność jest jak najbardziej możliwa i jest tu dużą zaletą.
W zestawie dostajemy nawet torbę, co sugeruje takie jego użytkowanie.
Jak obejść blokadę VPN z Polski w 2021
Projektor ma funkcję natychmiastowego wyłączenia, szybko się schładza i jedynie - jak we wszystkich lampowych - przy uruchomieniu trzeba poczekać około 30 sekund, aż sprzęt zacznie świecić z maksymalną mocą. Z przodu mamy wylot ciepłego powietrza i zasłaniany obiektyw. Osłona jest wbudowana więc nie trzeba martwić się, że ja zgubimy lub zapomnimy zabrać ze sobą.
Po prawej stronie podobnie jak w innych modelach Epson umieszczono filtr zasysanego powietrza. W przypadku technologii 3LCD jest on wskazany.
Filtr można łatwo wymienić, ale najpierw wystarczy ograniczyć się do czyszczenia od czasu do czasu. Można to zrobić odkurzaczem na niewielkiej mocy. Po lewej stronie nie mamy w zasadzie nic interesującego. Uwagę zwraca jedynie śrubka od pokrywy komory lampy projektora. Zakup nowej lampy w przypadku tego producenta nie jest dużym wydatkiem cena to około zł , z wymianą też poradzi sobie każdy, kto uważnie czyta instrukcję. Przy maksymalnej jasności jest to godzin pracy. W trybie ECO ten czas można wydłużyć ponad dwukrotnie do godzin co przekłada się w praktyce na I tu uwaga, choć mowa o trybie ECO, jasność wciąż jest na tyle wystarczająca by projektor był w pełni użyteczny.
Osobiście korzystając z projektorów Epson, rzadko kiedy przełączam się na tryb inny niż ECO. Zestaw standardowy i niestety jak zwykle w tej klasie sprzętu mamy tu brak wyjścia audio, choć np. Trzeba o tym pamiętać, jeśli jednym z waszych kryteriów jest wyprowadzenie dźwięku z projektora.
Jest na szczęście alternatywa i to nie byle jaka, bo na pokładzie mamy głośnik 16W, który znajduje się z tyłu obok panelu ze złączami. Nie jest to oczywiście żadna klasa Hi-Fi, brzmienie ma charakter typowo mono, ale mimo wszystko można być usatysfakcjonowanym jego pracą, gdy pod ręką nie mamy nic innego. Co ważne, nawet gdy mocno podkręcimy głośność, dźwięk nie staje się przesterowany.
Nie ma też złącza RS, ale zakładając, że do pewnego stopnia projektorem da się sterować z poziomu komputera, a sprzęt ma być traktowany też jako przenośny, ponownie nie jest to wielka wada. Pilot w komplecie z projektorem. I tylko takimi, bo wbudowany czytnik nie radzi sobie z treściami takimi jak prezentacje i dokumenty Office.
Notatnik? Tylko Evernote
Ale po co skoro…. Łączność bezprzewodowa to funkcja, którą w niektórych projektorach Epson spotkamy wyłącznie w wersji współpracującej z aplikacją iProjection. Tym razem jednak jest dużo ciekawiej, bo mamy obsługę Miracast i w ten sposób po połączeniu projektora z naszą lokalną siecią możemy transmitować nań obraz z dźwiękiem prosto ze smartfona czy innego kompatybilnego urządzenia.
A jeśli smartfon ma opcję zdalnej projekcji w trybie pulpitu to jest jeszcze ciekawiej. Ekran telefonu służy nam jako gładzik, a projektor wyświetla jego zawartość. Pulpit w Huawei Mate 40 Pro wyświetlany za pomocą funkcji Projekcja bezprzewodowa. To funkcja szczególnie przydatna podczas prezentacji, a także w tych domowych zastosowaniach, które charakteryzują się spontanicznością.
Działanie modułu Wi-Fi można włączyć i wyłączyć poprzez menu projektora. Projekcja bezprzewodowa to coś więcej niż Chromecast wbudowany na przykład w podłączany do projektora odtwarzacz. To także mniej przewodów i szybsza konfiguracja, gdy pracujemy w terenie. Uniwersalna łączność bezprzewodowa, to olbrzymi walor: np. Z kolei w domu-zdalny dostęp do filmów, serwisów streamingowych, takich jak Netflix, przeglądanie wspomnień z wakacji, to ogromna wygoda.
Dzielenie ekranu na dwie części, każda wyświetlająca obraz z innego źródła to bardzo przydatne rozwiązanie w zastosowaniach biznesowych. W domu mniej, choć można sobie wyobrazić, że chcemy oglądać film, a jednocześnie śledzić inną akcję w oknie obok. Okienka mogą mieć te same rozmiary, może być też jedno większe niż drugie. Szkoda tylko, że nie znajdziemy tu opcji obrazu z obrazie. Choć funkcja dzielenia ekranu pozwala wybrać różne źródła dla każdej części wyświetlacza to nie każda kombinacja jest akceptowana.
Na przykład gdy jedno z wybranych wejść to HDMI na drugim nie uda się aktywować zdalnej projekcji ze smartfona.
Epson EB-FH52 to projektor standardowego rzutu i to z naciskiem na większe odległości projekcji. Zastosowany obiektyw oferuje zoom 1. Jasność obiektywu wraz ze zmianą zoomu z pozycji szerokiej na tele zmienia się niespełna 2-krotnie, więc dla ludzkiego oka jest to zmiana mało istotna. Projektor można ustawić przed oglądającymi w domu , ale także poza dużą grupą widzów w biurze.
Na górnej ściance projektora oprócz przycisków menu oraz dźwigni zoomu i ostrości mamy suwak korekty zniekształceń trapezowych w poziomie. W menu możemy też dokonać korekcji w pionie, a jeśli to nie wystarczy jest też opcja niezależnej korekty położenia każdego z narożników. Projektor nie pozwala na przesuwanie osi projekcji. Obraz standardowo jest ustawiony tak, że jego dolna górna krawędź jest w płaszczyźnie blatu sufitu.
Jeśli mimo wszystko bardzo nam zależy na przesunięciu obrazu ponad te płaszczyzny pomocą będzie zoom cyfrowy, zmniejszenie obrazu i manipulacja jego położeniem. To wyłącznie awaryjna opcja, bo dużo tracimy z rozdzielczości wyświetlania. Nóżki, którymi regulujemy położenie projektora gdy stawiamy go na płaskiej powierzchni. Ustawiając projektor otrzymamy następujące przekątne dla konkretnych odległości projekcji proporcje obrazu :. Wniosek jest następujący. Epson EB-FH52 będziemy ustawiać stosunkowo daleko od ekranu, ale nie oznacza to, że zawsze musi on stać za widzami.
Sprawdza sie tu bowiem zasada im większy obraz "tym lepiej wygląda z większej odległości". Epsony z tej serii produktowej nie należą do najcichszych urządzeń podczas pracy przy maksymalnej jasności. Inaczej jest w trybie ECO, w którym projektor cichnie na tyle 28 zamiast 37 dB , że staje się od dwie klasy mniej hałaśliwym urządzeniem. Oczywiście na kwestię hałasu przy w normalnym trybie należy spojrzeć się z perspektywy dużej jasności i jej wykorzystania. Istotniejszy wydał mi się odgłos automatycznej przesłony. Być może to kwestia dotarcia, bo w kilku innych modelach projektorów Epson choć słyszalny nie była tak dotkliwy jak w testowanym egzemplarzu.
Zawsze można tę przysłonę wyłączyć gdy nam nie odpowiada. Otwór z siatką, przez który wydmuchiwane jest ciepłe powietrze.
Ta automatyka pozwala uzyskać ciemniejszy obraz, gdy nie są wyświetlane jasne elementy, ale wystarczy tylko kilka jaśniejszych liter, by ciemne tło zostało rozjaśnione. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach serdecznie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych powiatu szamotulskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu pt.